Eduskuntavaalit 2007

Tulospalvelu

Sisältö

  • Valitaan
  • Lehtomäki, Paula
  • Lehtomäki, Paula
  • KESK
  • kansanedustaja, ulkomaankauppa- ja kehitysministeri
  • Ikä: 34 vuotta
  • Kotikunta: Kuhmo
  • Vaalipiiri: Oulu
  • Ääniä: 16 390

Tulos kunnittain ja äänestysalueittain

Kaikki kunnat
Kunta Ääniä
Alavieska 23
Haapajärvi 99
Haapavesi 145
Hailuoto 54
Haukipudas 251
Hyrynsalmi 256
Ii 196
Kajaani 3 213
Kalajoki 178
Kempele 469
Kestilä 47
Kiiminki 266
Kuhmo 2 290
Kuusamo 198
Kärsämäki 19
Liminka 154
Lumijoki 30
Merijärvi 18
Muhos 196
Nivala 158
Oulainen 89
Oulu 3 255
Oulunsalo 250
Paltamo 422
Piippola 26
Pudasjärvi 90
Pulkkila 21
Puolanka 439
Pyhäjoki 59
Pyhäjärvi 150
Pyhäntä 52
Raahe 196
Rantsila 61
Reisjärvi 39
Ristijärvi 212
Sievi 80
Siikajoki 78
Sotkamo 721
Suomussalmi 882
Vaala 339
Taivalkoski 106
Tyrnävä 88
Utajärvi 121
Vihanti 69
Yli-Ii 41
Ylikiiminki 79
Ylivieska 165

Alavieska: 23 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 23

Haapajärvi: 99 ääntä
Alue Ääniä
Asemanseutu 35
Keskusta 52
Oksava 9
Parkkila 3

Haapavesi: 145 ääntä
Alue Ääniä
Ainali 8
Mieluskylä 8
Alaranta 57
Kirkonkylä 40
Kytökylä 16
Vattukylä 4
Vatjusjärvi 12

Hailuoto: 54 ääntä
Alue Ääniä
Hailuoto 54

Haukipudas: 251 ääntä
Alue Ääniä
Martinniemi 40
Asemakylä 16
Kirkonkylä läntinen 43
Kirkonkylä itäinen 57
Kiviniemi 52
Kello 43

Hyrynsalmi: 256 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 164
Luvankylä 37
Moisiovaara 30
Väisälä 25

Ii: 196 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 50
Alaranta 10
Ojakylä 3
Yliranta 19
Pohjois-Ii 18
Olhava 7
Yli-Olhava 1
Kuivaniemen kirkonkylä 64
Jokikylä 8
Oijärvi 16

Kajaani: 3 213 ääntä
Alue Ääniä
Keskusta 424
Purola-Puistola 191
Lehtikangas 272
Variskangas 322
Laajankangas 349
Teppana 331
Kuurna 315
Kirkkoaho 60
Kuluntalahti 96
Jormua 38
Nakertaja 198
Lohtaja 263
Koutaniemi-Vuoreslahti 65
Mainua 28
Lehtovaara-Murtomäki 31
Vuolijoen kirkonkylä 110
Otanmäki 120

Kalajoki: 178 ääntä
Alue Ääniä
Tynkä 18
Pohja 93
Rahja 5
Etelä 58
Rautio 4

Kempele: 469 ääntä
Alue Ääniä
Ylikylä 128
Kuntakeskus 117
Kirkonkylä 148
Kokkokangas 76

Kestilä: 47 ääntä
Alue Ääniä
Kestilä 47

Kiiminki: 266 ääntä
Alue Ääniä
Alakylä 22
Hannus 8
Huttukylä 8
Jäälinkylä 102
Kirkonkylä 97
Tirinkylä 16
Ylikylä 13

Kuhmo: 2 290 ääntä
Alue Ääniä
Hietaperä 86
Iivantiira 83
Lentiira 111
Lentua 56
Seilonen 100
Paloniemi 57
Timoniemi 59
Yli-Vieksi 25
Saarikoski 484
Korpisalmi I 644
Korpisalmi II 585

Kuusamo: 198 ääntä
Alue Ääniä
Kaupungin taajama 59
Kaupungin taajama 54
Kaupungin taajama 52
Kuolio 3
Käylä 6
Määttälä 6
Murtovaara 6
Rukajärvi 12

Kärsämäki: 19 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 15
Venetpalo 4
Saviselkä 0

Liminka: 154 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 154

Lumijoki: 30 ääntä
Alue Ääniä
Lumijoki 30

Merijärvi: 18 ääntä
Alue Ääniä
Merijärvi 18

Muhos: 196 ääntä
Alue Ääniä
Huovila 17
Hyrkki 21
Laitasaari 16
Mäntyranta 6
Ponkila 71
Kirkonkylä 61
Kylmälänkylä 4

Nivala: 158 ääntä
Alue Ääniä
Kaupungin talon äänestysalue 61
Niva-Kaijan äänestysalue 52
Kyösti-Kallion äänestysalue 45

Oulainen: 89 ääntä
Alue Ääniä
Keskusta 39
Jauhinkangas 27
Petäjäskoski 0
Rautioranta 4
Honkaranta-Lehtopää 0
Matkaniva-Mäyrä 6
Kasarminmäki 13

Oulu: 3 255 ääntä
Alue Ääniä
Myllytulli 78
Vanhatulli III 123
Raksila 103
Vaara II 47
Intiö 88
Hollihaka IV 77
Nuottasaari 102
Karjasilta 43
Höyhtyä 52
Mäntylä 84
Kaukovainio I 88
Kaukovainio II 37
Kontinkangas I 131
Kontinkangas II 122
Knuutilankangas 67
Maikkula 120
Madekoski 112
Kiviniemi 58
Kaakkuri I 71
Kaakkuri II 56
Länsi-Tuira 95
Tuira I 60
Tuira II 42
Toppila 99
Koskela 65
Välivainio 72
Rajakylä 84
Pateniemi 94
Herukka 71
Puolivälinkangas 93
Linnanmaa I 88
Linnanmaa II 104
Kuivasjärvi 162
Hintta 108
Myllyoja I 82
Myllyoja II 74
Korvensuora 62
Hönttämäki 84
Saarela 57

Oulunsalo: 250 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä eteläinen 67
Kirkonkylä pohjoinen 168
Salonpää 15

Paltamo: 422 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 318
Hakasuo 51
Kontiomäki 53

Piippola: 26 ääntä
Alue Ääniä
Piippola 26

Pudasjärvi: 90 ääntä
Alue Ääniä
Ervasti-Jaurakka-Puhos 12
Hetekylä-Kipinä 2
Kurenala 50
Piste-Sarakylä 10
Pärjänsuo 1
Siurua 5
Syöte-Iinattijärvi-Hirvaskoski 10

Pulkkila: 21 ääntä
Alue Ääniä
Pulkkila 21

Puolanka: 439 ääntä
Alue Ääniä
Aska 22
Joukokylä 35
Kirkonkylä 335
Väyrylä 47

Pyhäjoki: 59 ääntä
Alue Ääniä
Etelän- ja Pohjankylä 37
Parhalahti 4
Pirttikoski 8
Yppäri 10

Pyhäjärvi: 150 ääntä
Alue Ääniä
Emolahti 8
Hiidenkylä 10
Jokikylä 9
Kuusenmäki 5
Mäkikylä 8
Parkkima 1
Pyhäsalmi 92
Ruotanen 17

Pyhäntä: 52 ääntä
Alue Ääniä
Pyhäntä 52

Raahe: 196 ääntä
Alue Ääniä
Pääkirjasto 25
Palolaitos 27
Lybecker 44
Saloinen 24
Tikkala 8
Pattijoki 68

Rantsila: 61 ääntä
Alue Ääniä
Rantsila 61

Reisjärvi: 39 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 37
Kalaja 2

Ristijärvi: 212 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 212

Sievi: 80 ääntä
Alue Ääniä
Kukonkylä 13
Haikolankylä 51
Järvikylä 5
Kiiskilänkylä 11

Siikajoki: 78 ääntä
Alue Ääniä
Siikajoki 21
Ruukki 28
Paavola 9
Revonlahti 20

Sotkamo: 721 ääntä
Alue Ääniä
Akkoniemi 129
Heinämäki 16
Juurikkalahti-Maanselkä 23
Kirkonkylä 103
Kontinjoki 41
Laakajärvi 7
Naapurinvaara 33
Pohjavaara 29
Pohjois-Tipas-Ontojoki 21
Sapsokoski-Sauna-Aho 23
Soidinvaara 28
Tipasoja-Lontta 9
Torinkylä-Paakki 30
Tuhkakylä-Jormasjoki 26
Vuokatti 145
Salmela 58

Suomussalmi: 882 ääntä
Alue Ääniä
Jumaliskylä 26
Kirkonkylä 153
Niva 45
Piispajärvi 63
Pitämä 91
Ruhtinansalmi 69
Ruukki 74
Tervakangas 194
Vuokinranta 24
Ämmänsaari 143

Vaala: 339 ääntä
Alue Ääniä
Jaalanka 41
Säräisniemi 43
Veneheitto 49
Vaala 206

Taivalkoski: 106 ääntä
Alue Ääniä
Huttu 15
Jurmu 7
Kirkonkylä eteläinen 42
Kirkonkylä pohjoinen 35
Metsäkylä 7

Tyrnävä: 88 ääntä
Alue Ääniä
Kirkonkylä 57
Murto 19
Temmes 12

Utajärvi: 121 ääntä
Alue Ääniä
Ahmas 16
Juorkuna 8
Sanki 6
Särkijärvi 9
Utajärvi 82

Vihanti: 69 ääntä
Alue Ääniä
Alpua 8
Kirkonkylä 42
Korvenkylä 8
Lampinsaari 5
Lumimetsä 6

Yli-Ii: 41 ääntä
Alue Ääniä
Yli-Ii 41

Ylikiiminki: 79 ääntä
Alue Ääniä
Ylikiiminki 79

Ylivieska: 165 ääntä
Alue Ääniä
Keskustan äänestysalue 47
Pohjoinen äänestysalue 51
Itäinen äänestysalue 5
Eteläinen äänestysalue 38
Läntinen äänestysalue 16
Raudaskylän äänestysalue 8