Kuntavaalit 2008

Tulospalvelu

Sisältö


Sähköinen äänestys - Kuntatulos - Kauniainen

Lippuäänestys ja sähköinen äänestys kokeilukunnassa.

Jakauma Lippuäänestys Sähköinen äänestys Yhteensä
  Ääniä Prosenttia Ääniä Prosenttia Ääniä
miehet 758 33,2 1 524 66,8 2 282
naiset 1 098 43,0 1 458 57,0 2 556
yhteensä 1 856 38,4 2 982 61,6 4 838
Ikä
18-29 207 37,4 347 62,6 554
30-39 160 28,2 408 71,8 568
40-49 319 28,9 785 71,1 1 104
50-59 296 34,8 555 65,2 851
60-69 347 37,9 568 62,1 915
70-79 303 55,4 244 44,6 547
80- 224 74,9 75 25,1 299
yht 1 856 38,4 2 982 61,6 4 838
Puolueiden kannatus Lippuäänestys Sähköinen äänestys Yhteensä
Puolue Ääniä Prosenttia Ääniä Prosenttia Ääniä Prosenttia
RKP 890 48,4 1 390 46,7 2 280 47,4
KOK 680 37,0 1 226 41,2 1 906 39,6
VIHR 99 5,4 182 6,1 281 5,8
KD 75 4,1 75 2,5 150 3,1
SDP 67 3,6 76 2,6 143 3,0
VAS 29 1,6 25 0,8 54 1,1
Ehdokkaiden kannatus Ääniä  
Puolue Ehdokas Lippuäänestys Sähköinen äänestys Yhteensä Valinta
RKP Martina Harms-Aalto 69 156 225 valitaan
RKP Finn Berg 90 134 224 valitaan
RKP Gunnel Carlberg 132 89 221 valitaan
KOK Tapani Ala-Reinikka 68 119 187 valitaan
KOK Jaakko Rewell 50 123 173 valitaan
RKP Veronica Rehn-Kivi 64 100 164 valitaan
VIHR Juha Pesonen 40 88 128 valitaan
RKP Mikael Aspelin 46 75 121 valitaan
KOK Tiina Rintamäki-Ovaska 39 74 113 valitaan
RKP Lena Weckström 34 77 111 valitaan
KOK Marianne Kivelä 22 89 111 valitaan
KOK Pekka Koskinen 36 71 107 valitaan
KOK Pertti Eklund 48 52 100 valitaan
RKP Anna Lena Karlsson-Finne 38 55 93 valitaan
RKP Alf Skogster 39 48 87 valitaan
RKP Johan Johansson 16 64 80 valitaan
RKP Johanna Savander 21 52 73 valitaan
KOK Pekka Herkama 30 43 73 valitaan
SDP Joel Salminen 34 38 72 valitaan
RKP Stefan Stenberg 27 43 70 valitaan
KOK Heidi Moisio 26 43 69 valitaan
KOK Lauri Ant-Wuorinen 23 42 65 valitaan
KOK Martti Syväniemi 22 42 64 valitaan
KD Pauli Tuohioja 36 28 64 valitaan
RKP Ulf-Johan Sunabacka 29 34 63 valitaan
KOK Heikki Kurkela 21 40 61 valitaan
RKP Patrik Limnell 25 34 59 valitaan
RKP Johan Hallbäck 16 40 56 valitaan
RKP Clara Palmgren 24 32 56 valitaan
KOK Annukka Alapappila 27 29 56 valitaan
KOK Maarit Laakso-Eräkallio 14 41 55 valitaan
VAS Antti Kurko 29 25 54 ei valita
RKP Camilla Sederholm 19 33 52 valitaan
KOK Tarja Kotkavuo 16 35 51 varalla
KOK Pekka Kuvaja 29 22 51 valitaan
VIHR Anita Antskog-Karstinen 18 32 50 valitaan
RKP Jan Mäkiö 9 40 49 valitaan
RKP Christel Lamberg-Allardt 20 27 47 varalla
KOK Virva Wahlstedt 14 33 47 varalla
VIHR Marketta Holm 19 27 46 varalla
KOK Leena Ström 23 23 46 varalla
KOK Riitta Rekiranta 14 31 45 varalla
KOK Minna Grönblom 13 28 41 varalla
RKP Patrick Enckell 13 27 40 varalla
RKP Fredrik Waselius 14 26 40 varalla
KOK Ulla Laitinen 13 27 40 varalla
KOK Janne Holli 14 25 39 varalla
RKP Frank Moberg 20 18 38 varalla
RKP Fabian Mårtenson 17 20 37 varalla
KD Anne Pohtamo-Hietanen 17 20 37 varalla
SDP Ahti Salomaa 20 16 36 varalla
SDP Tapani Jääskeläinen 13 22 35 varalla
KD Petri Javanainen 21 14 35 varalla
RKP Panu Ihamuotila 12 22 34 varalla
KOK Irmeli Viherluoto-Lindström 15 19 34 varalla
RKP Tom Sandström 20 12 32 varalla
KOK Taisto Miettinen 15 17 32 varalla
VIHR Beryl Furman 14 17 31 varalla
KOK Hannu Yrjölä 6 22 28 varalla
RKP Ingrid Ojaluoma 13 14 27 varalla
KOK Janne Peltola 6 21 27 varalla
VIHR Pauli Muukkonen 8 18 26 ei valita
KOK Ville Rauhala 10 16 26 varalla
RKP Pia-Maria Lindén-Linna 7 18 25 varalla
RKP Marina Almark 9 15 24 varalla
RKP Raisa Lardot 10 13 23 varalla
RKP Monica Heikel-Nyberg 10 12 22 varalla
RKP Ylva Krokfors 8 14 22 varalla
RKP Johan Westerholm 4 17 21 varalla
KOK Juha Björnman 6 13 19 varalla
KOK Lauri Aro 10 8 18 ei valita
KOK Atte Saari 4 13 17 ei valita
KOK Mikko Tähtinen 8 9 17 ei valita
KOK Risto Kiuru 7 9 16 ei valita
KOK Eija Grotenfelt 6 9 15 ei valita
RKP Sebastian Pollesello 4 10 14 varalla
KOK Rolf Heikkinen 4 10 14 ei valita
KD Marjo Rantasalo 1 13 14 ei valita
KOK Jahn-Christer Karle 2 11 13 ei valita
KOK Matti Kivinen 5 7 12 ei valita
KOK Tiia Pietikäinen 5 5 10 ei valita
RKP Sune Virta 6 3 9 varalla
RKP Linda Salmi 2 6 8 varalla
RKP Geir Rönning 3 4 7 ei valita
KOK Petri Lehtinen 5 2 7 ei valita
RKP Guy Willman 0 6 6 ei valita
KOK Jessi Wirén 1 3 4 ei valita
KOK Paula Birgitta Bagge 3 0 3 ei valita