Tulospalvelu - Kuntavaalit 2012

Kuntavaalit 2012

Koko maa - Suhteelliset ääniharavat Selitysteksti tulosteelle

Taulukossa on kunkin ehdokkaan prosenttiosuus kunnan hyväksyttyjen äänien määrästä sekä ehdokkaan äänimäärä.

Tiedot päivitetty 6.11.2012, 12.23 Äänioikeutettuja 4 303 064
Äänistä laskettu 100,0% Hyväksyttyjä ääniä 2 493 522
Äänestysprosentti 58,3% Hyväksyttyjä ääniä 2008 2 554 319
Äänestysprosentti 2008 61,3% Hyväksyttyjä ääniä 2011 2 939 571
Äänestysprosentti 2011 70,5% Hylätyt äänet 13 723
  Ehdokas Prosenttia Ääniä Kunta Puolue
1. Martti Varanka 15,5 308 Posio KESK
2. Heikki Kuurne 15,4 397 Joutsa KESK
3. Minna-Liisa Laakso 13,0 89 Ristijärvi KESK
4. Sakari Lipponen 12,6 280 Kolari PS
5. Anna-Maja Henriksson 12,5 1 221 Pietarsaari RKP
6. Kari Rajamäki 12,1 1 196 Varkaus SDP
6. Kari Kulmala 12,1 165 Rääkkylä PS
8. Pertti Keränen 12,0 210 Tervola VAS
9. Juha Sipilä 11,7 755 Kempele KESK
9. Jukka Lehtimäki 11,7 111 Pukkila KESK
9. Tapani Granholm 11,7 80 Ristijärvi PS
12. Marisanna Jarva 11,5 195 Paltamo KESK
13. Tarja Alastalo 10,9 128 Miehikkälä KESK
14. Toimi Kankaanniemi 10,7 175 Uurainen PS
15. Veli-Pekka Suni 10,6 152 Köyliö KESK
16. Pentti Tiusanen 10,4 2 579 Kotka VAS
16. Pertti Liinoja 10,4 78 Oripää VAS
18. Mikko Savola 10,2 306 Ähtäri KESK
18. Matti Konola 10,2 77 Pyhäntä KESK
18. Antti Kujala 10,2 72 Halsua KESK
18. Annika Kostamo 10,2 59 Pelkosenniemi KESK
22. Mika Penttilä 10,1 896 Forssa KOK
22. Hannu Hoskonen 10,1 292 Ilomantsi KESK
22. Seppo Ahonen 10,1 78 Kannonkoski PS
25. Tanja Hartonen-Pulkka 10,0 335 Mäntyharju PS
25. Jonas Lindholm 10,0 135 Korsnäs RKP
25. Hilkka Raitanen 10,0 120 Soini PS
28. Anneli Mertaniemi 9,9 92 Multia KESK
28. Sami Pellikka 9,9 75 Pyhäntä SDP
30. Tommi Laitila 9,8 100 Honkajoki PS
30. Matti Matikainen 9,8 91 Rautavaara VAS
30. Sirpa Kaikkonen 9,8 76 Kannonkoski SDP
33. Heikki Mäkinen 9,7 73 Oripää KESK
34. Lasse Hautala 9,6 655 Kauhajoki KESK
34. Ilkka Leppänen 9,6 114 Kinnula KOK
36. Pekka Kauppinen 9,5 332 Suonenjoki KESK
36. Vesa Ristiharju 9,5 123 Isojoki SDP
36. Tuomo Kärnä 9,5 47 Luhanka KESK
39. Jens Bjurbäck 9,4 127 Korsnäs RKP
40. Mirkka Tuominen 9,3 46 Luhanka SDP
40. Kimmo Laine 9,3 46 Luhanka SDP
42. Johanna Kosloff 9,2 136 Kaavi SDP
42. Jari Leppä 9,2 95 Pertunmaa KESK
44. Elli Flén 9,1 369 Uusikaarlepyy RKP
45. Tuomo Taka-Eilola 9,0 111 Alavieska PS
46. Markku Forss 8,9 110 Vesanto KESK
46. Jouko Huumarkangas 8,9 71 Kyyjärvi KESK
48. Timo Tukia 8,8 477 Mänttä-Vilppula PS
48. Juha Soikka 8,8 90 Juupajoki KOK
48. Arja Harjunpää 8,8 80 Karijoki KESK
48. Juhani Alaranta 8,8 53 Merijärvi KESK
52. Sari Kujala 8,7 172 Lappajärvi KESK
53. Vesa-Matti Saarakkala 8,6 633 Kurikka PS
53. Anita Viljanmaa 8,6 235 Ruovesi PS
53. Jukka Vuorinen 8,6 190 Savitaipale KESK
53. Antero Ahala 8,6 115 Vehmaa YL VV
53. Markus Mustajärvi 8,6 64 Savukoski VAS
58. Bo Kronqvist 8,5 345 Uusikaarlepyy RKP
59. Pekka Karhunen 8,4 132 Konnevesi KESK
59. Risto Simonen 8,4 104 Vesanto PS
61. Mikaela Björklund 8,3 407 Närpiö RKP
61. Reijo Korhonen 8,3 84 Myrskylä KD
61. Carl-Gustav Mangs 8,3 76 Kaskinen RKP
61. Jouko Paretskoi 8,3 76 Tervo PS
61. Heikki Honkanen 8,3 48 Pelkosenniemi KESK
61. Eino Polvela 8,3 41 Luhanka KESK
67. Ari Korhonen 8,2 406 Sotkamo PS
67. Kimmo Tiilikainen 8,2 247 Ruokolahti KESK
67. Esa Silvennoinen 8,2 170 Heinävesi KOK
67. Marko Makkonen 8,2 153 Vieremä KESK
67. Tapio Hämäläinen 8,2 112 Rääkkylä VAS
72. Anna Hölttä 8,1 103 Valtimo KESK
72. Tapani Kemppainen 8,1 101 Hyrynsalmi KESK
74. Antti Hietaniemi 8,0 111 Perho KESK
74. Hannu Oikarinen 8,0 46 Pelkosenniemi VAS
76. Thomas Blomqvist 7,9 1 121 Raasepori RKP
76. Michael Luther 7,9 767 Mustasaari RKP
76. Juha Manni 7,9 183 Karstula SDP
76. Reijo Hongisto 7,9 144 Vimpeli PS
76. Anneli Kujansuu 7,9 88 Jämijärvi KESK
76. Helena Kurvinen 7,9 73 Multia VAS
82. Kauko Juhantalo 7,8 511 Kankaanpää KESK
82. Rune Friman 7,8 313 Kemiönsaari FS GL
82. Liane Byggmästar 7,8 291 Kruunupyy RKP
82. Tarmo Salonen 7,8 257 Kittilä PS
82. Janne Hölsä 7,8 171 Savitaipale KESK
82. Maarit Markkula 7,8 112 Köyliö PS
82. Vilho Vuorinen 7,8 75 Taivassalo KESK
82. Pekka Nyman 7,8 45 Pelkosenniemi VIHR
90. Kristiina Salonen 7,7 1 456 Rauma SDP
90. Jorma Hacklin 7,7 212 Jokioinen SDP
90. Mika Lintilä 7,7 135 Toholampi KESK
90. Esa Heikkinen 7,7 96 Hyrynsalmi PS
90. Tapio Salmi 7,7 94 Toivakka KD
90. Pekka Tuikkanen 7,7 37 Lestijärvi KESK
96. Hanna Strandberg 7,6 239 Maalahti RKP
96. Heikki Niiva 7,6 184 Taipalsaari TsL-YL
96. Martti Mölsä 7,6 143 Punkalaidun PS
96. Voitto Raita-aho 7,6 116 Karvia SDP
96. Lea Mäkipää 7,6 95 Kihniö PS
96. Tero Kuosa 7,6 57 Oripää PS
102. Jukka Tikanmäki 7,5 221 Pyhäjärvi KESK
102. Antti Mäkituomas 7,5 182 Pello KESK
102. Marjaana Hellä 7,5 129 Virolahti KESK
102. Vappu Laaksonen 7,5 118 Konnevesi SDP
102. Antti Kasanen 7,5 110 Puumala PS
102. Kirsi Saari 7,5 58 Kannonkoski KESK
102. Anne Kalmari 7,5 56 Kivijärvi KESK
102. Pirkko Vilkman 7,5 37 Luhanka KESK
110. Kari Kärkkäinen 7,4 277 Parkano KESK
110. Raul Lehto 7,4 187 Pyhtää PS
110. Juha Pekka Keisala 7,4 89 Soini KESK
110. Markku Pöyry 7,4 76 Pertunmaa PS
110. Matti Tarvainen 7,4 68 Tervo KESK
115. Outi Mäkelä 7,3 1 265 Nurmijärvi KOK
115. Sven Jerkku 7,3 358 Närpiö RKP
115. Keijo Kaleva 7,3 291 Virrat SDP
115. Erkki Sivula 7,3 120 Uurainen PS
115. Jorma Räsänen 7,3 108 Kaavi KESK
115. Unto Pasanen 7,3 107 Puumala KESK
115. Thomas Antas 7,3 105 Lapinjärvi RKP
115. Roger Backholm 7,3 99 Korsnäs RKP
115. Heikki Tuominen 7,3 96 Koski Tl KESK
115. Matti Kemppainen 7,3 91 Hyrynsalmi KESK
115. Ari Kuusiranta 7,3 80 Lavia KESK
115. Antti Vuorela 7,3 66 Siikainen YL1
115. Antti Ääritalo 7,3 42 Kustavi KOK
128. Esko Saastamoinen 7,2 459 Lieksa PS
128. Jari Huotari 7,2 251 Inari KOK
128. Mikko Ihanti 7,2 86 Kinnula KESK
131. Maarit Feldt-Ranta 7,1 1 009 Raasepori SDP
131. Olavi Vuori 7,1 352 Saarijärvi KESK
131. Satu Rimpeläinen 7,1 54 Pyhäntä KESK
134. Finn Berg 7,0 356 Kauniainen RKP
134. Leena Furubacka 7,0 261 Kruunupyy SDP
134. Keijo Montonen 7,0 103 Puumala SDP
134. Pentti Reponiemi 7,0 83 Muonio PS
134. Ilpo Markkola 7,0 76 Hämeenkoski PS
134. Reijo Kilpelä 7,0 52 Savukoski KESK
140. Lauri Oinonen 6,9 370 Keuruu KESK
140. Jorma Uusimaa 6,9 189 Ylitornio KESK
140. Teuvo Nyman 6,9 98 Reisjärvi KESK
140. Carita Mäkinen 6,9 92 Vehmaa KOK
140. Kati Heikkinen 6,9 86 Hyrynsalmi KESK
140. Risto Mäkelä 6,9 85 Alavieska KESK
140. Marja Tiala 6,9 33 Lestijärvi KESK
147. Anne-Mari Virolainen 6,8 534 Lieto KOK
147. Veikko Väänänen 6,8 235 Inari KOK
147. Antti Rantakangas 6,8 225 Haapavesi KESK
147. Juha Laaksonen 6,8 156 Karstula KESK
147. Olavi Lehtiniemi 6,8 134 Posio KESK
147. Ulla Miettinen 6,8 127 Vieremä KESK
147. Kalle Moilanen 6,8 113 Vaala PS
147. Esko Kiviranta 6,8 110 Sauvo KESK
147. Johanna Juthborg 6,8 92 Korsnäs RKP
147. Hanne Sipilä 6,8 84 Alavieska PS
147. Jukka Vanhatalo 6,8 61 Siikainen KESK
147. Ismo Kalervo Manninen 6,8 60 Utsjoki PS
159. Katja Hänninen 6,7 736 Raahe VAS
159. Matti Lintukorpi 6,7 228 Tammela PS
159. Ulf Stenman 6,7 172 Luoto RKP
159. Heli Hietala 6,7 153 Taivalkoski SDP
159. Eija Flink 6,7 113 Pyhäjoki VAS
159. Harri Peltola 6,7 102 Puolanka KESK
159. Pertti Heikkinen 6,7 83 Hyrynsalmi KESK
159. Iiris Peltomaa 6,7 79 Pyhäranta PS
159. Lauri Heikkilä 6,7 71 Marttila PS
159. Sami Kaunisto 6,7 61 Karijoki KESK
159. Pekka Ruotsalainen 6,7 61 Tervo PS
159. Mervi Pääkkö 6,7 50 Savukoski KESK
159. Esko Nivala 6,7 40 Merijärvi KESK
159. Matti Pinola 6,7 40 Merijärvi PS
173. Paavo Väyrynen 6,6 287 Keminmaa KESK
173. Rainer Bystedt 6,6 234 Vöyri RKP
173. Ari Ahola 6,6 146 Sievi PS
173. Auvo Gustafsson 6,6 138 Heinävesi KESK
173. Anna-Maija Syri 6,6 115 Toholampi KESK
173. Pirkko Tammelin 6,6 88 Vehmaa VAS
173. Petri Mäkelä 6,6 81 Toivakka SDP
173. Miikka Lönnqvist 6,6 71 Hämeenkoski SDP
173. Pasi Haapanen 6,6 67 Honkajoki KESK
173. Marita Riekkinen 6,6 61 Rautavaara KESK
173. Kari Herhi 6,6 38 Kustavi KOK
184. Kari Nikulainen 6,5 286 Kuhmo SDP
184. Tapio Nyysti 6,5 253 Laihia KESK
184. Hanna Mäntylä 6,5 148 Salla PS
184. Riku Honkasalo 6,5 146 Askola KOK
184. Eila Järvelä 6,5 93 Reisjärvi VAS
184. Juhani Manninen 6,5 85 Hirvensalmi YL1
184. Mika Lampola 6,5 70 Hämeenkoski KOK
184. Petteri Soininen 6,5 60 Rautavaara KESK
184. Jarno Kotilainen 6,5 48 Kivijärvi PS
184. Ahti Weijo 6,5 32 Luhanka KOK
184. Risto Ahola 6,5 32 Luhanka KESK
195. Matti Kämäräinen 6,4 248 Nurmes KESK
195. Seppo Lavikainen 6,4 143 Polvijärvi PS
195. Esa Saarinen 6,4 83 Isojoki KESK
195. Jarmo Mäntynen 6,4 37 Kustavi KESK
195. Jukka-Pekka Tuikka 6,4 31 Lestijärvi KESK
200. Hannu Heikkilä 6,3 68 Hämeenkoski KESK
Muualla Yle.fi:ssä