Sinuhe Wallinheimo

National Coalition Party
Jyväskylä
Candidate number:
587
Elected

Jyväskylä: votes counted: 100 %

13.4.2023 11:51

Total votes
1628
in advance
1001
on election day
627
Vote share
2,7 %
in advance
2,6 %
on election day
2,9 %
Municipality
Jyväskylä
Age
49
Occupation
kansanedustaja, LitM
Education level
University degree
Political idol
Jokaisissa poliitikoissa on vahvuuksia ja heikkouksia. Siksi tähän ei ole yksiselitteistä vastausta.
Election budget
1 000-5 000 euros

Election promises

1
Turvallinen Jyväskylä: Parannetaan Jyväskylän mm. keskustan turvallisuutta ja elinvoimaa puuttumalla päihteiden (kovat huumeet) ongelmakäyttöön. Luodaan välineet huumeiden ongelmakäytön vähentämiseksi ja päihdekoukussa olevien auttamiseksi.
2
Houkutteleva Jyväskylä: Pidetään verotus maltillisena ja kehitetään palveluita uusien yrittäjien houkuttelemiseksi kaupunkiin. Myös Hippos-hanke maaliin saattaminen ja kulttuurimahdollisuuksien parantaminen kuluu tähän.
3
Kestävä talous: Keskitytään jälleen Jyväskylän talouden tasapainottamiseen neljä vuotta kestäneen vihreän kokeilun jälkeen. Sopeutusta on tehtävä (n. 30 miljoonaa), mutta senkin voi tehdä järkevästi, jolloin myös palvelut pelaavat mallikkaasti.

Vote distribution by voting district

Progress barVotes counted 100 %0,0%