Tullessani valituksi pyrin olemaan aktiivinen vaikuttaja puolueeni ja valtuustoryhmäni kantojen muodostamisessa. En odota, että muut tekevät työn puolestani ja tyydy ottamaan vain kunnian siitä, vaan olen tottunut selvittämään ongelmat omatoimisesti.
Järki käteen kaavoituksessa: säilytetään Malmin lentokenttä sekä asukkaille tärkeät viheralueet. Etsitään paikat uusille asunnoille yhdyskuntarakennetta tiivistämällä, ei levittämällä asutusta. Sujuva liikenne varmistettava kaikilla kulkutavoilla.
Valtuutettuna en keskity haalimaan etuja itselleni tai lähipiirilleni, vaan tulen taistelemaan korruptiota ja omaneduntavoittelua vastaan kaikin mahdollisin tavoin. Valtuutetun tulee ajaa koko Helsingin asiaa, ei yksittäisten eturyhmien / yritysten.